Kunsttentoonstelling Licht op de Peel
Datum: vrijdag 5 september 2025 13.00 - zondag 1 februari 2026 17.00. Locatie: Museum Peel en Maas Helden
Van 5 september 2025 tot en met 1 februari 2026 is de expositie Licht op de Peel bij museum Peel en Maas te zien. Als onderdeel van het Biesjaar 2025 tonen zij de expressionistische schilderijen van de Brabantse Peelschilder Marinus Bies naast werken van de hedendaagse kunstenaar Pieter Verstappen. Verstappen heeft jarenlang in Meijel gewoond en van daaruit de natuur en het dierenleven van hoogveengebied De Peel zeer natuurgetrouw vastgelegd.
Kunstestafette
Deze expositie is onderdeel van de grote kunstestafette die in 2025 is aan de Limburgse en Brabantse zijden van de Peel. Onder de noemer Biesplus organiseren 7 musea verschillende tentoonstellingen waarbij zij schilderijen van de in 1975 overleden Marinus Bies, ‘de schilder van de Peel’, koppelen aan werk van andere (hedendaagse) kunstenaars. Wij plaatsen binnen de expositie de expressionistische schilderijen van Bies tegenover het meer realistische werk van de hedendaagse, in Meijel geboren Pieter Verstappen. Verstappen heeft jarenlang vanuit Meijel de natuur en het dierenleven van hoogveengebied De Peel zeer natuurgetrouw vastgelegd.
Leuk voor jong en oud
De tentoonstelling biedt een mooie gelegenheid om huidige (nieuwe) generaties, bewoners van de Peelstreek en ook andere kunstliefhebbers uit Nederland hernieuwd kennis te laten maken met de fascinerende Peelverbeeldingen van 2 beeldbepalende Peelschilders. Voor kinderen hebben we een speciaal, laagdrempelig en interactief kijk- en doeboekje gemaakt. Hiermee komen kinderen op een leuke manier meer te weten over de schilderkunst van Bies en Verstappen. Als je het boekje invult, krijg je een leuke kleurrijke verrassing! Op is op.
15 jaar Gemeente Peel en Maas
De tentoonstelling Licht op de Peel staat eveneens stil bij 15 jaar Gemeente Peel en Maas. De afgelopen 15 jaar is de Peel, als mede naamgever van de gemeente en daarmee beleving van onze gemeenschappelijke identiteit, nog niet zo nadrukkelijk naar voren gekomen in onze museale presentaties. Deze expositie brengt daarin verandering door juist de focus te leggen op de Peel; een regio rijk aan flora en fauna en met een geschiedenis die teruggaat tot ver in de tijd. Zowel qua sfeer als verwachting geven deze werken aan dat er in die 100 jaar meer veranderd is in de Peel dan menigeen denkt en dat Peelschilders ook exponenten zijn van hun tijdsgeest.
Deelnemende musea
De andere deelnemende musea en organisaties aan het Biesjaar zijn: Galerij-Museum Bies in Aarle-Rixtel, Museum Klok en Peel in Asten, Museum de Wieger in Deurne, Bezoekerscentrum de Pelen in Ospel, Museum De Peelstreek in Ysselsteyn en Kunstpodium Het Oude Raadhuis in Beek en Donk.